Światowy Dzień Nauczyciela obchodzimy 5. października. Tak zadecydowało UNESCO w 1994 roku. W Polsce obchodzimy to święto od 1997 roku. Data symbolicznie upamiętnia podpisanie Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela w 1966 roku. Ten dzień ma przypominać, jak ważni są nauczyciele w naszym społeczeństwie. To dobry moment, by podziękować im za ich pracę!
Kiedy jest dzień nauczyciela?
To trochę mylące, ponieważ w Polsce potocznie 14. października nazywamy Dniem Nauczyciela. Tymczasem tego dnia przypada Dzień Edukacji Narodowej, który upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzoną z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego w 1773 roku. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mają dzień wolny od nauki, a dzień wcześniej lub później wręczamy nauczycielom prezenty i składamy życzenia. Oficjalny, Światowy Dzień Nauczyciela przypada 5. października. Ale – nic nie stoi na przeszkodzie, by wyróżnić nauczycieli zarówno 5. października, jak i 14. października!
Co ciekawe, w innych krajach również popularniejszy i chętniej obchodzony jest Dzień Edukacji, który dla poszczególnych państw przypada w inne dni. Przykładowo, Chińczycy obchodzą go 10. września, a Czesi – 28. marca.
Nauczyciel w różnych językach
Jak brzmi słowo „nauczyciel” w różnych językach? Światowy dzień nauczyciela to dobry moment, by się tego dowiedzieć. Sprawdź poniżej!
- angielski: teacher
- niemiecki: Lehrer
- norweski: lærer
- fiński: opettaja
- włoski: insegnante
- węgierski: tanár
- islandzki: kennari
- japoński: 先生 (sensei)
- czeski: učitel
- ukraiński: вчитель
- koreański: 선생 (seon.saeng)
- litewski: mokytojas
- łaciński: magister