Od kilku lat a dokładnie od 2017 roku, rodzice uczniów szkół podstawowych nie muszą się już martwić o zakup podręczników dla swoich pociech. Zakup podręczników odbywa się z publicznych pieniędzy.
Kto może liczyć na darmowe podręczniki?
Wszyscy uczniowie szkół podstawowych w klasach od 1-8 dostają podręczniki za darmo. W czasach gimnazjów, czyli jeszcze 2017- 2018 roku uczniowie również dysponowali darmowymi podręcznikami. Licea oraz technika nie mają zagwarantowanych darmowych podręczników dla swoich uczniów. Żaden z uczniów nie dostaje jednak ich na zawsze a jedynie je „wypożycza”. Podręczniki dzielone są rocznikowo na uczniów. Oznacza to, że np. uczeń klasy szóstej oddaje podręczniki na koniec roku w czerwcu a we wrześniu nowego roku szkolnego dostaje je uczeń, który rozpoczyna naukę w klasie szóstej.
Oprócz podręczników dzieci potrzebują również ćwiczeń, je także dostaną w pakiecie z książkami. Co, jeśli dziecko zniszczy podręcznik? Rodzić będzie musiał zwrócić koszt zniszczonych materiałów w kwocie obowiązującej w danym roku. O kwotach materiałów edukacyjnych możesz przeczytać w dalszej części artykułu.
Jakie podręczniki darmowe dostają uczniowie?
Wszystkie obowiązkowe przedmioty realizowane w ramach programu nauczania według Ministra Edukacji i Nauki wymagają pomocy naukowych, czyli podręczników i ćwiczeń. Tak więc możemy liczyć, że nasze dzieci dostaną wszystkie niezbędne podręczniki do matematyki, języka polskiego, przyrody, edukacji społecznej, historii, geografii, chemii, biologii, fizyki oraz jednego, obowiązkowego języka obcego.
Jeśli dziecko będzie uczyło się dodatkowego języka obcego, rodzice muszą sami zainwestować w kupno podręcznika i ćwiczeń. W przypadku religii/etyki będzie tak samo, ponieważ jest to przedmiot nieobowiązkowy. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. W przypadku języka obcego dyrektor ma możliwość pozyskania dotacji na dwa różne podręczniki do jednego przedmiotu.
Jak to działa? Jeżeli w klasie jest podział na dwa różne języki obce: A i B, część klasy wybiera język A i dostanie do niego potrzebne materiały, natomiast druga część z językiem B również je dostanie. Tak samo dzieje się w przypadku rozszerzenia danego języka, uczniowie dostaną odpowiednie do tego podręczniki, jak i wszystkie niezbędne materiały.
Jakie szkoły dostają darmowe podręczniki? Czy rodzic musi sam o nie wnioskować?
Szkoły podstawowe publiczne i szkoły artystyczne, które realizują program szkoły podstawowej, dostają dofinansowanie na podręczniki dla swoich uczniów. Szkoły prywatne lub szkoły dla dorosłych, nie mają obowiązku zapewnienia uczniom darmowych podręczników.
No dobrze, ale kto da naszym dzieciom te podręczniki?
Nauczyciel, a właściwie dyrektor.
To dyrektor placówki składa odpowiedni formularz do kuratorium w swoim mieście, podając konkretną kwotę dotacji, jaką chce otrzymać na darmowe podręczniki, a nauczyciele rozdają je uczniom już w szkołach.
Kwota, która jest potrzebna, ustalana jest na podstawie liczby uczniów i wymaganych materiałów edukacyjnych, a te z kolei konsultowane są z gronem nauczycielskim. Odpowiednie rozporządzenie wydane przez Ministerstwo reguluje kwotę dotacji materiałów edukacyjnych na jednego ucznia. Kwoty te zależne są też od klasy, w której są uczniowie, np.:
- w przypadku uczniów klas I-III będzie to kwota do 90 zł na ucznia.
- klasa IV — 168 zł
- V i VI — 216 zł
- w klasach VII i VIII — 300 zł na ucznia.
Ćwiczenia są liczone osobno i kwoty wahają się między 25-50zł w zależności od klasy.
Jeżeli dziecko posiada orzeczenie o potrzebie edukacji w trybie specjalnym, jemu również przysługują darmowe materiały edukacyjne, dotacje na nie są wyższe.
Początek roku szkolnego, szczególnie dla rodziców i dzieci, które zaczynają swoją przygodę ze szkołą może być dość stresujący, jak i kosztowny. Zapewnienie podręczników i innych materiałów naukowych przez samorządy będzie znacznym odciążeniem finansowym dla rodziców. Wyprawka szkolna jest dość obszerna więc i tak zostanie jeszcze sporo do kupienia 🙂
Autorka: Angelika Róg