You are currently viewing Karnawał w klasach I–III – pomysły, prace plastyczne i bal karnawałowy

Karnawał w klasach I–III – pomysły, prace plastyczne i bal karnawałowy

Jakie atrakcje przygotować dla uczniów na karnawał w klasach I-III? Jak przygotować lekcję na ten temat i jak mogą wyglądać obchody karnawału w szkole? Sprawdź i zainspiruj się.

Karnawał trwa od 6 stycznia do 21 lutego, a ostatni tydzień karnawału rozpoczyna Tłusty Czwartek. Karnawał kończy się w Środę Popielcową, gdy zaczyna się Wielki Post. Jednak dopóki trwa, warto zorganizować z uczniami bal karnawałowy i wykorzystać ten wesoły czas do wykonania tematycznych prac plastycznych lub innych aktywności w szkole.

Pomysły na obchody karnawału w klasach I–III

Prezentacje o karnawale do wykorzystania na lekcji można znaleźć tutaj:

Tydzień karnawałowy

Zaangażujcie inne klasy lub bawcie się we własnym gronie. Tydzień karnawałowy polega na przebieraniu się – codziennie za kogoś innego. Ustal plan zabawy (wywieś plakat z instrukcją, poinformuj rodziców) i przyznawaj punkty (np. dla klas – im więcej osób jest przebranych, tym więcej punktów). Możecie także wybierać wspólnie najciekawsze przebrania (zachęcając dzieci do głosowania). Ustalcie także nagrodę dla najbardziej zaangażowanej klasy – może będzie to zamówienie pizzy na lekcję, a może zwolnienie z zadań domowych przez cały tydzień? Oto pomysły na przebrania:

Poniedziałek – dzień w piżamie
Wtorek – ulubiony bohater z bajki lub książki
Środa – dzień country
Czwartek – dzień dresu
Piątek – wymarzony zawód

Lub:

Poniedziałek – ulubiony zwierzak
Wtorek – dzień vintage/retro
Środa – cały ubiór w jednym kolorze
Czwartek – dzień w kropki
Piątek – dzień sportowca/kibica

To świetny sposób na zintegrowanie klasy – nauczyciele też mogą się przebierać! W czasie przerw można zorganizować różne aktywności nawiązujące do stroju danego dnia, zorganizować pochody przebierańców. Przebieranie się wprowadza atmosferę luzu i wywołuje dyskusje.

karnawał dla klas I-III

Prace plastyczne na karnawał

Plastyka to idealny moment, by uczcić karnawał kolorowymi wycinankami i innymi dziełami! Wykorzystaj inspiracje z Pinteresta lub poniższe propozycje (z kartami pracy do druku):

  • Maski karnawałowe – wydrukuj na sztywnym papierze szablony masek karnawałowych i rozdaj uczniom. Dzieci mogą ozdobić je wycinankami, brokatem, farbami lub przyklejonymi przedmiotami (piórka, koraliki, słomki, patyczki – pełna dowolność). Na koniec wystarczy przyczepić do masek gumkę lub sznurek – albo słomkę w roli patyczka, za który trzyma się maskę przy twarzy.
  • Klauny z kolorowymi fryzurami – to świetna zabawa dla pierwszaków. Kolorowe kółka dzieci będą naklejać nad głową klauna, by stworzyć mu kolorową fryzurę, a następnie mogą pomalować twarz klauna. Fryzurę można także zrobić z kolorowych odcisków dłoni lub wyciętych z kolorowego papieru odrysowanych dłoni. Gotowego klauna można pobrać tutaj.
  • Malowanie balonem – karnawał to idealny moment, by wykorzystać na plastyce balony. Nadmuchajcie większe i mniejsze balony, a potem zanurzajcie je w farbce, by tworzyć okrągłe odciski. Co powstanie z odcisków? Gąsienica, sala karnawałowa pełna balonów, bałwanek? Pełna dowolność!
  • Kolorowe balonikipobierz kartę pracy z balonami i zachęć dzieci do ozdabiania baloników. Każdy z baloników należy ozdobić inną techniką – malowanie, kolorowanie, wycinanie, wyklejanie – możliwości jest mnóstwo. Następnie rozwieście prace plastyczne w klasie i cieszcie się karnawałową atmosferą!

Bal karnawałowy dla klas I-III

To pierwszy prawdziwy bal, który na wielu dzieciach zrobi ogromne wrażenie. Warto zaplanować je z wyprzedzeniem i zorganizować bal tematyczny, wcześniej organizując ankietę z pytaniem, jaki temat przewodni balu najbardziej spodoba się dzieciom. Może będzie to kraina lodu, tropikalna wyspa albo statek piratów? Jest tylko jedno zastrzeżenie – każde dziecko powinno wiedzieć, że może przyjść przebrane tak, jak chce (lub w ogóle). Kraina, w której organizujecie bal – bez względu na tematykę – jest otwarta dla wszystkich!

O czym jeszcze warto pamiętać podczas organizowania balu karnawałowego dla klas I–III?

  • Warto zaprosić DJa, a najlepiej także wodzireja dla dzieci, który poprowadzi całe wydarzenie.
  • Do integracji uczniów można wykorzystać taniec Belgijka.
  • Zadbajcie o wystrój! Kule dyskotekowe, światełka, balony, kotyliony, serpentyny – niech tego dnia szkoła wygląda zupełnie inaczej.
  • Przyda się także poczęstunek – warto zaangażować rodziców w przygotowanie przekąsek dla dzieci.
  • Pamiętajcie o pamiątkowych zdjęciach. Być może któryś z rodziców jest fotografem? Jeśli tak, warto poprosić go o pomoc, a jeśli nie – zdjęcia wykonane telefonem również wystarczą. Warto jednak o nie zadbać, bo staną się świetną pamiątką na wiele lat.

Zabawy na bal karnawałowy dla klas I–III

Organizujecie bal karnawałowy dla klas I–III? Super! Oto kilka zabaw, które z pewnością spodobają się dzieciom. Jeśli bal ma prowadzić wodzirej, warto poinformować go o planowanych zabawach lub poprosić, by je poprowadził.

  • Brakujące krzesło – każdy zna tę zabawę, a w szkole łatwo ją zorganizować. Przygotujcie o jedno krzesło mniej niż jest uczestników. Uczniowie chodzą wokół krzeseł w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, należy zająć miejsce. Osoba, której się to nie uda – odpada, a gra toczy się dalej.
  • Taniec na gazecie lub kartce – każdy z uczniów staje na rozłożonej stronie gazety lub na kartce papieru. Gdy muzyka cichnie, należy złożyć kartkę na pół. Komu nie uda się utrzymać równowagi na coraz mniejszej karce – odpada.
  • Oddaj fanta! – do tej zabawy można wykorzystać balonik lub maskotkę. Dzieci podają ją sobie, gdy gra muzyka. Gdy muzyka ucichnie, osoba, która trzyma maskotkę, odpada.
  • Uważaj na butelki! – w całej sali rozstawiamy plastikowe butelki, a zadaniem dzieci będzie tańczenie w taki sposób, by ich nie przewrócić.
  • Przechodzenie pod linką/wstążką/skakanką – którą dorośli trzymają coraz niżej. Komu uda się najdłużej przechodzić pod poprzeczką bez używania rąk?
  • Piniata – popularna atrakcja na urodzinach, może również sprawdzić się podczas balu karnawałowego.

Warto przygotować małe niespodzianki dla zwycięzców zabaw.

Dodaj komentarz